Jakub Kornhauser

Literaturoznawca, eseista, poeta, tłumacz. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Autor książek poetyckich i naukowych. Badacz literatury awangardowej i eksperymentalnej, filmu europejskiego i sztuk wizualnych, a także współczesnej poezji rumuńskiej, francuskiej i polskiej. Znany również ze swojej rowerowej pasji oraz zainteresowania nieoczywistymi miejscami związanymi z Krakowem i jego okolicami. Wpływy tych zainteresowań widoczne są również w jego twórczości, choć często możliwe do rozszyfrowania wyłącznie dla znawców opisywanych miejsc, miłośników historii, bywalców lub mieszkańców zapomnianych ulic i dzielnic.

W zbiorze prozy poetyckiej Dziewięć dni w ścianie znajdziemy teksty osadzone choćby w zakamarkach Nowej Huty czy Klinów Borkowskich. W Drożdżowni (Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej) dolecą do nas echa historii dziewiętnastowiecznej gorzelni, ale też zobaczymy, co po latach stało się z tym miejscem. Zrozumiemy, jak ważnym elementem przestrzeni miejskiej jest przyroda, która umie upomnieć się o to, co kiedyś jej zabrano. Po lekturze Drożdżowni będziemy być może chcieli odnaleźć – nie tylko na mapie – ulice o tak frapujących nazwach jak Danalówka czy Zamłynie.

W wydanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiorze esejów Wolność krzepi przeczytamy o kilku miejscach w jakiś sposób związanych z rokiem 1918, znajdujących się w Małopolsce lub samym Krakowie. Rozkwit urbanistyczny tych czasów reprezentowany jest w tekście przez opis miasta-grodu i willi Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach, rozwój przemysłu symbolizowany jest przez piec kręgowy w Płazie, a jednym z symboli odzyskania przez Polskę niepodległości staje się historia ukrywania przed wojskiem austriackim dzwonów z drewnianego kościoła w Racławicach pod Olkuszem. Autor poświęca też swoje eseje historii kamienicy Bujwidów w Krakowie – szpitalu przyjmującemu w 1918 roku zarówno żołnierzy austriackich jak legionistów, czy gmachowi głównemu Akademii Górniczo-Hutniczej.

Premie górskie najwyższej kategorii – zbiór felietonów, prozy poetyckiej, esejów – to opis czternastu tras rowerowych wiodących przez peryferie Krakowa. Wycieczka na starej kolarzówce pozwala od nietypowej strony zobaczyć Kraków – miasto kontrastów. Kraków – miasto Jakuba Kornhausera.